Darmowe programy do UML i flowchartów i innych diagramów

Często trzeba przygotować diagram UML prezentujący klasy, bądź flowchart ukazujący działanie algorytmu lub interakcje aplikacji z użytkownikiem. Z darmowych alternatyw dla płatnych programów typu Rational Rose Software Modeler IBMa, trzy programiki są moim zdaniem warte uwagi:

 

DIA – jest projektem Open Source, z wykorzystaniem bibliotek GTK. Bibliotekę graficzną ma skromną, dobrze nadaje się do rozrysowania algorytmów, schematów blokowych i bardzo prostych diagramów UML. Estetyka wykonywanych diagramów jest nieco toporna, do plusów można zaliczyć łatwe łączenie elementów liniami i układanie ich na siatce, oraz to że program jest prosty w obsłudze, i nieskomplikowany w sam raz do prostych diagramów.

Strona programu: http://projects.gnome.org/dia/

yEd – darmowy program freeware firmy yWorks, prosty w obsłudze, posiadający bogatą bibliotekę elementów do budowy różnego rodzaju diagramów (min. relacji między tabelami bazy danych czy elementów sieci), niestety biblioteka dla diagramów UML jest bardzo skromna i rozczarowująca. Dobrym dodatkiem jest automatyczne ustawianie układu elementów na stronie (menu „Layout”), do innych plusów można zaliczyć bardzo estetyczny wygląd komponentów z bibliotek.

Strona programu: http://www.yworks.com/en/products_yed_about.html

Argo UML – zdecydowany champion w dziedzinie diagramów UML, posiada bardzo dużo opcji, obsługuje wszystkie typy diagramów UML w wersji 1.4, oraz ma możliwość wprowadzania tzw. krytyki i generowania kodu źródłowego dla diagramów klas. Początkujących użytkowników może odstręczać zawiłość interfejsu i mnogość opcji.

Strona programu: http://argouml.tigris.org/